Co warto wiedzieć o kawiarkach indukcyjnych?

Kawiarka to urządzenie eleganckie, stosunkowo niewielkich gabarytów, w którym możemy przyrządzić w warunkach domowych m.in. dobrej jakości espresso. Składa się z części górnej i dolnej, które rozdzielone są metalowym sitkiem. Woda nagrzewająca się w szczelnie zamkniętym naczyniu przechodzi przez sitko wypełnione świeżo zmieloną kawą, po czym gotowy napar trafia do części górnej. Tak przyrządzony napój przypomina w smaku inne, powstałe dzięki metodzie ciśnieniowej.

Parzenie kawy w kawiarce indukcyjnej - jak wygląda?

Pewnie często spotkałeś się ze stwierdzeniem, że parzenie kawy za pomocą kuchenki indukcyjnej jest niemożliwe. Wystarczy jednak posiadać sprzęt przystosowany do kontaktu z indukcją, by otrzymać napój równie dobry, jak przy użyciu standardowego palnika. Urządzenia tego typu produkują marki takie jak Giannini, Bialetti czy GAT i znajdziesz je w asortymencie swiezopalona.pl. Kawę zmieloną na grubość drobnego cukru zamieść w sitku, według zaleceń zamieszczonych na opakowaniu. Następnie wyrównaj lekko powierzchnię dłonią, aczkolwiek nie musisz jej ubijać. Wystarczy, że zdejmiesz pozostały pył z brzegów, aby nie uszkodzić uszczelek, dzięki temu urządzenie będzie mogło służyć Ci jak najdłużej. Gorącą, przefiltrowaną wodę wlej do dolnej części kawiarki, skręć wszystkie elementy razem postaw z otwartym wieczkiem na dostosowanej rozmiarem kuchence indukcyjnej, by mieć pełną kontrolę nad procesem parzenia. Gdy widoczna część zaczyna się powoli wypełniać świeżym naparem, zamknij wieczko i odczekaj jeszcze trzydzieści sekund do dwóch minut, w zależności od rodzaju kawy i Twoich własnych preferencji. Jeśli zależy Ci na mniejszej objętości napoju, w sklepie dostępne są również kawiarki na indukcję z reduktorem, które dają Ci większe pole do eksperymentowania.

Jaka kawiarka na indukcję będzie odpowiednia?

Najważniejsze cechy, które musi mieć kawiarka na indukcję, to dno całkowicie przylegające do płaskiej powierzchni kuchenki oraz średnica większa niż dziewięć milimetrów. Tylko wtedy urządzenie będzie działać na płycie. A jak wybrać kawiarkę na indukcje, by utrzymanie jej w dobrym stanie nie sprawiało Ci problemów? Są dwa tworzywa przeznaczone do urządzeń tego typu - stal oraz aluminium. Kawiarki stalowe wyróżniają się gładką, lśniącą powierzchnią. Wiele z nich ma oryginalne kształty, dzięki czemu narzędzie, którego używasz na co dzień, może stać się ciekawym, designerskim elementem w Twojej kuchni. Należą one do tych bardziej wytrzymałych i wygodniejszych w utrzymaniu. Łatwo się myją, również przy pomocy delikatnych detergentów. Kawiarki aluminiowe, a dokładniej ze stopu aluminium, są tańsze i lżejsze od stalowych, sprawiają wrażenie wizualnie bardziej matowych i mają kanciasty, prosty kształt. Są jak najbardziej wygodne przy pracy, aczkolwiek wymagają więcej uwagi podczas codziennego użytkowania. Powinny być myte przy pomocy samej wody i wytarte zaraz po opłukaniu. Dzięki temu kawiarka powinna służyć Ci na długie lata.